Sida 1 av 1

Kabelgenomgång

Postat: 13 nov 2009, 07:58
av S4nta
Jag behöver tips på bra ställen att gå igenom med kablar från motorrummet in till "cockpit". Vart kan man tänkas göra detta bäst?

Postat: 14 nov 2009, 19:36
av anders
HÄR finns lite hjälp

Postat: 14 nov 2009, 20:32
av S4nta
anders skrev:HÄR finns lite hjälp
anders skrev:Om man lättar på mattan bakom pedalerna så att man ser plåten, så ser man på ett ställe något som lliknar ett igensatt hål ca 8mm.

Borra där o kom rätt ut i motorrummet ovanför bromscylindern. Avsäkra vid batteriet.

Glöm inte att använda en sån där gummiring så att inte kabeln skavs upp mot plåten och kortsluts...Det är obra.
Kan posta en bild, men jag måste ta en bild först...

Drog sedan kabeln mitt i bilen till ett sk powerblock som monterades inuti den lilla lådan där man har verktygen. Därifrån är det lätt att sprida elen till det man vill ha och lätt att ansluta/ta bort när man behöver lastutrymmet.
Du är en ängel Anders <3 :D Ska följa din anvisning och gå igenom vid pedalerna. TACK så mycket!

Postat: 14 nov 2009, 23:08
av Martin.n
Jo då!!! själv så sneglar men lite på Anders lösningar med... :wink:

Postat: 14 nov 2009, 23:59
av ingo.05
Kommer nog finnas många Santor som ser ut som Anders Santa :biggrin:

Postat: 15 nov 2009, 00:31
av S4nta
ingo.05 skrev:Kommer nog finnas många Santor som ser ut som Anders Santa :biggrin:
Ja tänk om Hyundai själva kunde kika lite på Anders innovationer så kanske Go-Santan blir komplett till slut :wink: 8)