Sida 1 av 1
Missljud/oljud ifrån...?
Postat: 03 maj 2006, 10:13
av DonTino
Hejsan!
Har ett irriterande vinande oljud ifrån motor när jag gasar. Låter som något slag "insugs"-ljud när man trampar på gasen för att accelerera
(inte när man håller jämn fart och pedalen stilla).
Är det bara jag som upplever detta ljud?
Postat: 03 maj 2006, 10:18
av ClasseClas
Berätta mer om maskin o årsmodell o miltal först!

Postat: 03 maj 2006, 10:43
av DonTino
-O4 Exl. V6 aut, 6300 mil .......
Postat: 03 maj 2006, 11:41
av Santaclaus-död sept 2011
när jag hade min 2,7:a på service sa mekanikern att slangen från luftburken inte varit ordentligt fastsatt. Men eftersom den var lös innan sensorn för insuget gavs ingen felkod, måhända har Du samma situation.
(Eftersom det oftast är HSB som ÅKER bakom ratten, gasas det sällan så ngt. ljud har inte rapporterats från henne, fast åandra sidan skulle hon nog inte höra någon skillnad ens om bakluckan trillade av...

)
Postat: 03 maj 2006, 11:45
av DonTino
Tackar!
Ska kolla slangen ikväll eftersom det är "den andra hälften" av familjen som har bilen idag.
Men hon gasar så att det hörs.......

Postat: 10 maj 2006, 10:15
av DonTino
NIX... det var inte slangen.
Ljudet finns kvar. Någon som har fler förslag eller har
samma "problem"?
Postat: 10 maj 2006, 10:51
av ClasseClas
Jag gissar på en sliten spännrulle till kamremmen eller till "fläktremmen".
Postat: 10 maj 2006, 10:53
av Stahl
och AC'n funkar riktigt?
Stahl
Postat: 10 maj 2006, 13:18
av DonTino
AC:en blåser kall o varm luft beroende på vad man har "beställt" så den har jag friskförklarat.
Vinande ljudet (vilket inte är hög men fullt hörbart) uppstår endast vid acceleration så kan det verkligen vara kamrem eller någon annan "spännrulle"?
Borde inte ljudet finnas hela tiden isåfall?
Postat: 11 maj 2006, 08:27
av Stahl
DonTino skrev:AC:en blåser kall o varm luft beroende på vad man har "beställt" så den har jag friskförklarat.
Det gjorde våran också, trots att det var fel.
Stahl
Postat: 11 maj 2006, 11:46
av nimbusen
stahl > Var låg felet på AC:n - i kompressorn, för lite kylmedel eller var det något med drivremmen?
Postat: 11 maj 2006, 12:46
av Stahl
Det var en sk termistor som inte gjorde som den skulle. den "sa" aldrig ifrån så det bildades is. (om man som teknisk okunnig fattat detta rätt).
Så både kyla och värme fick man som man ville.
Det var en lång historia så man glömmer mycket men enligt mina papper så bytte de kompressor 2003-03-03 och felet kom tillbaka ,först
2004-08-31 var thermistorn bytt.
Stahl
Postat: 16 maj 2006, 09:56
av DonTino
Visserligen använder AC:en "återluften" automatiskt (knappen för att cirkulera samma luft i bilen lyser) väldigt ofta nu då ute-tempen har gått upp för att behålla "skön" temperatur i bilen.
Kan detta vara ett tecken på att AC:en inte fungerar tillfredställande eller
är detta normalt på Santan?
Postat: 16 maj 2006, 10:51
av Stahl
Det verkar normalt.
Hälsn
Stahl