Sida 1 av 2

Slutwobblat med husvagnen

Postat: 21 aug 2006, 12:29
av ClasseClas

Postat: 21 aug 2006, 18:57
av Swedefe
Ja' e' skeptisk :?


Swedefe

Postat: 21 aug 2006, 19:53
av nimbusen
Jag som bor här på ö:a är "SKEPP-tisk" åsså. :lol:

Har tidigare själv kört husvagn kors o tvärs (Sverige/Europa) under flera år, men ALDRIG lyckades jag få vagnen att komma till mer än W i wobbling, inte ens på autobahn.

Nej om någon vagn som är felfri wobblar "under normala körförhållanden", så beror detta till 100% på föraren & "vagns-stuvaren"!
Folk som köper husvagn får väl för H... lära sig från grunden att lasta/köra med släp. Har man inte denna kunskap i botten så hjälper inga tekniska lösningar heller. Vidare, hur många vet vilket kultryck de har/skall ha, hur många kollar lufttrycket i däcken innan resa, hur många vet hur man byter ett punkat däck etc.etc.

Detta får mig osökt att tänka på dessa medelålders landkrabbor som köper snabba båtar med starka motorer och naturligtvis utrustad med en GPS. Jag menar att har man inte lärt sig sjövett, kan hantera en båt från grunden eller kan läsa ett sjökort manuellt, ja då hjälper inga tekniska skrytprylar ett dugg. Åtskilliga bevis på dessa brister hos förarna kan vi ju tyvärr läsa om i pressen lite då och då. De skyller ifrån sig på både det ena och andra, men det är alltid förarens fel (om nu inget oförutsett går sönder) - punkt slut!

Då tycker jag det skulle vara bättre om husvagnstillverkarna istället annordnade grundkurser för presumtiva köpare.
Lagändring så att de krävs ett särskilt husvagnskörkort för förare av denna fordonskombination.
Ta bara en sån sak som att vissa kan ju för 17 inte ens backa med sitt ekipage utan "bakåtwobblar" ju på bilar, träd och vad som nu kan stå ivägen.

Postat: 21 aug 2006, 20:19
av Skäreläjan
Bra att du ryter ifrån, Nimbusen!
Har i många år undrat hur en del får lov att ge sig ut på landsvägarna med släp av alla sorter, utan att ha ett uns aning om hur det är att ha nåt efter bilen! :x
Det är nästan lika illa som att se någon krampaktigt sitta med näsan i ratten och tro att en Nissan Micra är 24 m lång och 4 m bred... :?

Postat: 21 aug 2006, 21:28
av Jörgen Jönsson
Håller inte alls med, alla hjälmedel är väl bra.
Det är ju inte "i stället för" utan ett komplement!
Föreslå obligatoriskt BE-kort på ett husvagnsforum så får ni se på reaktion!

Postat: 21 aug 2006, 21:42
av Skäreläjan
"Komplement"! Jotack, om vederbörande med detta "hjälpmedel" fattar att det fortfarande är rätt lastning och körsätt som gäller. Man kan inte förlita sig på den tekniken och tro att "nu kan inte min husvagn wobbla"!!
Det finns de som tror att det är sommarväglag bara för att de har dubbdäcken att förlita sig på! :evil: :evil: :evil:
(Har ABECEDE-körkort)

Postat: 21 aug 2006, 21:56
av Jörgen Jönsson
Skäreläjan skrev:"Komplement"! Jotack, om vederbörande med detta "hjälpmedel" fattar att det fortfarande är rätt lastning och körsätt som gäller. Man kan inte förlita sig på den tekniken och tro att "nu kan inte min husvagn wobbla"!!
Det finns de som tror att det är sommarväglag bara för att de har dubbdäcken att förlita sig på! :evil: :evil: :evil:
(Har ABECEDE-körkort)


Nej just det, det är inte istället för.
Förstår inte varför man "går igång" så väldigt på detta, det är ju inget lagförslag eller så!
Det är väl den Svenska GNÄLL-mentaliteten, allt skall det klankas på!

Postat: 21 aug 2006, 22:04
av Skäreläjan
Hej Jörgen!
Du får inte ta detta som något personligt, lova det!
Men efter att ha tillbringat hela mitt yrkesverksamma liv på landsvägarna har jag sett alldeles för mycket för att inte "gå igång"!
En del människors beteende lämnar mycket att önska, inte minst "semesterbilister"!

Postat: 21 aug 2006, 22:08
av Jörgen Jönsson
:D
När det gäller folks beteende, håller jag med till fullo, det är teknikfientligheten jag inte förstår.
Om någon kör för fort på blankis, är det väl trots allt bättre med dubbdäck än utan, tex!
Dom flesta utnyttjar förhoppningsvis tekniken till att få en större säkerhetsmarginal!?
Det är ivarjefall vad jag tror. :P

Postat: 21 aug 2006, 22:27
av Skäreläjan
Nä, inte teknikfientlig, då hade vi väl inte kört Santa Fe, eller hur?
Men att anpassa hastigheten efter väglaget är ju ett måste, oavsett vad man har för däck! Man får inte förlita sig helt på dubbarna; kör man FÖR fort kan det gå galet i vilket fall som helst! Så det där med säkerhetsmarginalen håller jag med dig om! :) :)

Postat: 21 aug 2006, 22:52
av nimbusen
Jörgen J. >

Är absolut inte heller emot att tekniken förbättras. Men i det här fallet så tycker jag att man skall prioritera de verkliga bakomvarande problemen - förarna av sådana ekipage.
Risken som jag ser det är att många husvagnsförare som läser artikeln/lyssnar på försäljaren tolkar detta som att nu kommer min vagn aldrig mer att wobbla. Att den gjort detta ett antal gånger beror helt och hållet på att tekniken saknas på just "min" vagn.

Typ: Båtförare som t.o.m. "kör upp på land" skyller på GPS. Att det går fort bland kobbar å skär och att GPS behöver ett par sek. på sig för att uppdateras känner man inte till. Tanken att GPS faktiskt bara är ett KOMPLEMENT till riktigt papperssjökort finns inte heller i deras tankevärld. Vadå? Försäljaren sa ju att bla.bla.bla.
Det där med dubbdäcken är ett liknande fenomen. Oboy nu har jag satt på nya dubbdäck så nu kan jag fortsätta att köra som om de vore sommarväglag.

Att jag föreslår att husvagnskörkort införs innebär inte att jag tycker alla husvagnsförare kör som nötter. Men då har alla dessa förare iaf. samma utgångspunkt.

Jag tycker för att spåra ur lite även att det skall vara obligatoriskt med båtkörkort. Men detta är min åsikt och den står jag för.

Postat: 21 aug 2006, 23:00
av Skäreläjan
:!: :!: :!: :!:
Obligatoriskt Båtkörkort för alla flytetyg som gör över fem knop, JAA!
(Har jag... :lol: :lol: )

Postat: 22 aug 2006, 08:06
av Santaclaus-död sept 2011
I grund och botten är det väl redan som så att alla släp med totalvikt över 750 kg är tungt släp, och kräver BE körkort. Men det finns en dispens som säger att man får dra tyngre släp om släpets totalvikt inte överstiger bilens tjänstevikt OCH ekipaget inte överstiger 3500 kg tillsammans.

Nu är det dessutom på gång att ändra 3500 kg's gränsen till 4250 kg.

Sedan får jag nog ansluta mig till gruppen som hävdar att "wobbling" i de allra flesta fall beror på SBR. För hög hastighet tillsammans med felaktig lastfördelning i kombination med överlast.

Överlast är inte svårt att råka ut för med dagens husvagnar. Ta exempelvis en svensk tillverkare som på sin hemsida har en flik som heter "vikter", där "pushar" tillverkaren för att men ska köpa större än man egentligen klarar.
För att ge ännu fler möjlighet att skaffa just den ****-vagn de drömt om, har vi dessutom ökat flexibiliteten ytterligare genom att vi kan erbjuda alla vagnar med olika totalvikt. Vår populäraste modell - Ametist - kan du till exempel få med sex olika totalvikter, från 1 320 kg till 1 600 kg. Detta gör det enklare att finna en ****-modell som passar din bils dragförmåga - och din egen körkortsbehörighet. Och det gör samtidigt, att du har möjlighet att välja en ****-modell som är lite större och rymligare än den modell du ursprungligen hade tänkt dig!
När man sedan tittar i pdf filen som visar alla fantastiska vikter, finner man att exempelvagnen med totalvikt 1320kg har en maxlast på 10kg.

Hur många klarar att bara lasta 10 kg i en husvagn? Överlasten är ett faktum innan man ens ställt in gummistövlarna.
Totalvikten på ett släp bestäms nästan alltid av hur mycket hjulaxeln tål. Överlast är alltså inte bara för hög vikt utan åxo en högre belastning än vad släpet är kostruerat för, vilket drastiskt kan förändra och förkorta uppförande och livslängd på axeln. = trafikfarligt beteende.

Nä! Propagera för E-behörighet för alla som kör släpvagn. Då ökar man åtminstone medvetenheten hos förarna.
Som redan nämnts i tidigare inlägg, håller jag med om att många förare i dagens trafik lägger över alldeles för mycket av sitt ansvar på olika tekniska gizmos.

Postat: 22 aug 2006, 08:37
av Swedefe
Min skepsis kommer från två håll -
dels den ovan anförda tilliten vi sätter till alla hjälpsystem vi omgärdas av:
vi förmår inte hantera dem på rätt sätt!

Allt för ofta inteckas de större säkerhetsmarginaler som borde vara resultatet av teknikens utveckling i mindre marginaler i körningen.

Problemet är att vi som förare förminskar oss själva / blir förminskade av lagstiftning och tillverkare.

En mängd system finns i våra bilar, eller står för dörren som passiviserar föraren så till den milda grad att man kan diskutera om det verkligen i slutändan gynnar trafiksäkerheten. ABS systemet är ett av dem, men just nu upprörs jag mest av de "pre-krasch" system och reaktiva farthållare som det pushas för.


Min andra grund för tvekan inför "anti-wobbelsystemet" är den tekniska beskrivningen man kan läsa i DN-artikeln:

Så fungerar ATC

Styrenheten sitter mitt under husvagnen på bromsvajerfästet.
I styrenheten sitter en accelerationssensor som känner av husvagnens sidorörelser. När de inprogrammerade gränsvärdena för pendling överskrids skjuts en elmotormanövrerad tryckstång framåt. Den ligger an mot bromsstången som också skjuts framåt. Med följd att bromsvajrarna spänns och husvagnen mjukt bromsas.
Bromsningen utnyttjar cirka 10 procent av den tillgängliga bromskraften och pågår i 3-5 sekunder.
ATC-enheten väger cirka 5 kilo.
ATC har ingen förbindelse med bilens antisladdsystem. ATC fungerar vare sig dragbilen har antisladdsystem eller ej.
Enda särskilda kravet på dragfordonet är att det har 13-polig elkontakt

Stabilt?



Släpvagnsbromsar kräver mycket underhåll - det vet jag som håller igång tre olika släp.

Det här låter som en budgetlösning, som blir dyr att underhålla på sikt.

Skall man få någon slags styr på släpvagnsbromsar så krävs det hydraulik - gärna genererat från påskjutet.
Finns redan på tyngre släp, och funkar klockrent - åtminstone så länge man använder grejerna med viss regelbundenhet.



Swedefe

Postat: 22 aug 2006, 08:46
av Swedefe
Ämnet är intressant, och för att hålla tråden till just ämnet om "Anti-wobbel" system till släpvagnar öppnar jag en tråd där man diskutera hjälpsystemen till våra bilar.

Mycket nöje!

http://www.hyundai.nu/phpbb/viewforum.php?f=13


Swedefe