Sida 1 av 3
fabriksmonterad radio
Postat: 27 apr 2006, 23:30
av Santaclaus-död sept 2011
Postat: 28 apr 2006, 19:35
av nimbusen
Jättecool - massa fler knappar och funktioner (som kan gå sönder) men jag undrar: får man in Svenska stationer också på den?

Postat: 12 jul 2006, 13:10
av ClasseClas
Helt rätt, fattar inte varför Hyundai Sverige väljer att spara 350 spänn i cost på en originalradio.
Nu har de iaf tagit fram en CM designad av Pelle Pettersson med originalradio. Det går framåt.
www.hyundai.se skrev:Hyundai sponsrar en gigantisk segelbåt – det är en Super Maxi 100 som är en av de absolut snabbaste enskrovsbåtarna i världen med ett storsegel på 290 m² och en spinnaker som mäter hela 700 m². I år skall den 30,5 meter långa båten att segla Gotland Runt, som startar den 2 juli, med ingen mindre än den legendariske Pelle Petersson vid rodret, som förstås räknar med att lotsa den 24 man starka besättningen i mål som segrare.
Med anledning av detta har Hyundai nu tagit fram en specialutrustad Santa Fe med tilläggsnamnet ”Sailing Edition”, designad av Pelle Petersson. Det handlar om en Santa Fe 2,7 V6 automat Exclusive-7 som får en helt ny färg; mörkblå metallic lack, inredningsfärg beige läderklädsel, extra AC bak, ECM-backspegel med kompassvisning, el-manövrerade passagerarstol (el-manövrerad förarstol är standard), färddator, integrerad stereo även med rattknappar samt en litografi med Hyundai-båten.
Undrar var de hänger upp litografin någonstans i bilen?

Postat: 12 jul 2006, 15:18
av nimbusen
Luktar plagiat Volvo låååååång väg, men ett par år senare! Månne har Hyundai Sverige anlitat samma PR-firma?
Litografi - skall nog vara ett FOTografi som skall ligga på golvet

Dålig mottagning
Postat: 12 jul 2006, 17:50
av Cooper
Jag frågade senast jag bytte bil om man inte kunde få med orginalmont. radio. Fick då till svar att dom hade låg kvalite och var dålig mottagning för svenska förhållande !
Vet ej om detta stämmer eller om det var försäljnings "Svamel"

Postat: 06 dec 2006, 11:23
av svartbjorn
Hej!
Jag får snart en originalradio att pilla på och lyssna på så jag lär ska återkomma i detta ämne. Vi föll för designen kontra en extern spelare och hoppas nu att detta inte var ett förivrat val...
Mvh
Svartbjorn

Postat: 06 dec 2006, 13:35
av Skäreläjan
svartbjorn skrev:
Jag får snart en originalradio att pilla på och lyssna på...
Den skall bli mycket intressant att se hur den ser ut, och om den funkar som den skall...!

Postat: 06 dec 2006, 17:50
av Santa2007
Har hatt kjerra i ei uke nå, så har delvis fått prøvd ut stereo'en...
Mine erfaringer med orginalradioen er at den er helt OK.
Lyden på radiodelen kunne helt klart vært bedre, men ved avspilling av cd/mp3 er den god nok for meg.
Radioen er imidlertid en av de bedre jeg har hatt, med tanke på følsomhet for signal. Overgår helt klart Phillips'en jeg hadde i min forrige bil.
Utover bedre lydkvalitet fra radiodelen, er det kun to ting jeg skulle ønske var bedre:
- Lysnivå i LCD-displayet er for skarpt ved mørkekjøring
- Ikke mulig å endre mellom programmerte stasjoner fra rattkontrollen, kun søking kan aktiveres herfra.
Jag har en fabriksmonterad.....
Postat: 06 dec 2006, 18:12
av Hund-hajen
.....radio i min CM och den är helt OK. Får säga VÄLDIGT bra mottagning om man jämför med den jag hade i Volvon tidigare och det var ändå en -05:a XC-70! Telefonen stör ej när det ringer mm
Med andra en ord en väldigt snygg och bra anläggning!
Postat: 06 dec 2006, 18:16
av Cooper
Mycket intressat att få detta bekräftat !
För ur stöldsynpunkt är det kanon med det tycker jag !
Dessutom snyggt 8)
Blir nästan sgen på att byta bil för "Radions skull"

Postat: 06 dec 2006, 19:46
av Skäreläjan
Är det den som finns på denna bilden?
http://img66.imageshack.us/my.php?image ... 0740qs.jpg
(Länken finns i första inlägget, men det var enklare såhär...)
Blev nyfiken på priset jämfört med "försäljningsmonterat", nån som vet?

Postat: 06 dec 2006, 19:49
av Skäreläjan
Santa2007 skrev:Har hatt kjerra i ei uke nå, så har delvis fått prøvd ut stereo'en...
Då må man ju gratulere til nye kjerra og...

Postat: 06 dec 2006, 20:01
av nimbusen
Hund-hajen -
fabriksmonterad eller ej, hit ut funkar din sändning iaf. så, Välkommen till forumet...

Postat: 06 dec 2006, 20:03
av svartbjorn
Jag tror att jag betalar 4000-5000 kr för originalstereon monterad. Det låter väldigt lovande att du är nöjd Hund-Hajen!
Svartbjorn
Postat: 06 dec 2006, 21:59
av Skäreläjan
Sorry...glömde...
Välkommen till forumet, Hund-hajen!
