Annons

Stenskott på rutan

1
Stenskott på vindrutan har väl de flesta varit med om. Men när jag för en stund sen fick för mig att göra ren bakrutan in- och utvändigt, upptäckte jag något jag aldrig sett förut, nämligen två små stenskott på bakrutan - utvändigt förstås.

Någon som har en trovärdig förklaring till hur detta kan ha gått till? :shock:

/BengtB
Annons

3
Baksug, nä jag jag tvivlar på att jag överhuvudtaget kan pressa upp farten så mycket att en sten kommer ikapp mig bakifrån med samma kraft/fart som när man möter stenen i kanske 70-80 och får den på vindrutan.
Och grusvägarna är så smala och krokiga att 30 känns som hög fart, särskilt när man får ett möte, för vägen rymmer bara en bilbredd. :lol:
Vi har också smala asfaltvägar i närheten och där går det kanske lite för fort ibland, men... :roll:

/BengtB

4
Intressant mysterium!

Som ett sidospår kan jag berätta att jag är nästan 100 på att jag fick ett stenskott på vindrutan på andra bilen pga den snabbt förbipasserande ArlandaExpressen! Den snittar väl sina goda 120 km/h från Arlanda-Centralstationen och tillbaka.

5
1. Du backar för fort!

2. Du har kört med glasluckan öppen, så att den visat "baksidan" framåt.

3. Ungarna i grannskapet är så rädda för dig att dom visserligen vill visa missnöje genom att kasta sten på bilen, men bara så försiktigt att inget verkligen går sönder...

4. Ett "Arkiv X" avsnitt har spelats in i ditt närområde.


5. Egentligen har jag ingen aning - jag bara spammar loss för att bättra på min rating...




Swedefe

7
Ja, jag är ensam om att köra bilen. Andra hälften kör sin egen Opel Astra - "Öst är öst, och väst är väst, och aldrig mötas de två"...:?
Nåja, några gånger om året kör jag väl Astran några kilometer, och två gånger om året får hon äran att köra Santan tre kilometer med en tom 30-kilometers båtvagn i samband med sjösättning och upptagning av båten.

Och hittills har jag lyckats både med att alltid hålla glasluckan stängd under körning och att backa med nästintill krypfart.

Så mysteriet kvarstår. Kanske har vi nånstans en SUV-fiende som beskjuter min parkerade bil med slangbella...

/BengtB

8
Kanske närmre än vad Du tror!!!

Jag hade nog åxo skjutit med slangbella om jag vore tilldelad en Astra 11,95 månader om året. :twisted:
Bild

//Santacalus hade en V6 excl.-02
Husvagnsanvändare året runt
åker numera Passat 2,0tdi och ibland BTM Sprint eu-moppe

9
Santaclaus skrev:Är det bara Du som kör bilen?

(förlåt Stahl, men jag måste ju fråga)
När vi åkte till Växjö blev jag stoppad av polisen för kontroll av körkort och alkotest. Polisen tittar på oss och säger jaha, frun kör..... jag menar vaddå?

:wink:
Stahl

10
Skulle inte den enkla förklaringen kunna vara att du har mött någon som med sitt baksprut träffat din bakruta? :evil: Du kanske stod nästan still och den mötande hade tillräcklig hastighet för att skicka iväg en sten.

Kraften i ett stenskott beror inte bara på hastigheten utan också på stenens massa. Ett välmönstrtat däck kan lyfta upp en rätt stor sten en bra bit innan den slungas iväg. :roll:

Vänd dem inte ryggen! :wink:

/Bosse
Aldrig för gammal för 4x4.

11
Nja, baksprut från en mötande bil tror jag inte så mycket på, inte ens om jag skulle ha stått helt stilla.
Jag har ju fått för mig att vid ett stenskott (framifrån) är det framförallt den egna bilens fart som avgör hur hårt stenen träffar, inte stenens fart. Man "krockar" alltså med en sten som har en i jämförelse med bilen tämligen låg fart, inte med en sten som "skjutits" iväg mot en - tror jag mig ha förstått.

/BengtB

13
BengtB skrev:Jag har ju fått för mig att vid ett stenskott (framifrån) är det framförallt den egna bilens fart som avgör hur hårt stenen träffar, inte stenens fart./BengtB
Får nog hålla med dig där - jag får alltid en massa brutala stenskott i mina frontrutor och jag har slutat böla över det - och även slutat byta rutor; brukar slänga in en ny ruta lagom till inbytet, men mig kvittar det fullständigt om rutan ser ut som spindelväv.

För länge sedan - när man brydde sig, så brukade det smälla igen veckan efter rutbytet - tröstlöst!


Bakrutan däremot... :?: :?: :?:




Swedefe

Regnbågsstänk?

14
Här då, en annan mysko sak jag upptäckt på bakrutan :?:

Har iofs laggt märke till detta under våren, men idag& efter att ha läst om Bengt:s inlägg så kolla jag upp min bakruta:

Den har ett antal små "regnbågsstänk" :shock: :shock: Lite här och var på bakrutan.
Det är inga stenskott eller dyl, finns inga märken, har putsat som en :twisted: på rutan, bara för att få bort stänken :(

Ser ut som det är oxid. Hade något liknade på min A4 fast då kom oxiden ifrån stålet av ett dubbdäck ( blir lite konstigt att förklara på ett bra sätt men ni kanske vet hur jag menar) på Audin gick det att polera/putsa bort oxiden, men på Santan ser det mer ut att komma inifrån inuti glaset.

Bakrutan är förövrigt hur fin som hellst, så det finns inga skador eller andra märken på glaset. Märkligt :?:

Jag har dom orginal tonade rutorna på min Vision& jag har inte sett något på sidorutorna heller.

/Wanheden.