Annons
Annons

2
:D En bra och prisvärd bil kanske? As simple as that! :D

Petroff :wink:
Santa Fe V6 GLS Exclusive-02 svart.
Suzuki Samurai -97 svart.
Jeep Grand Cherooke-02 Svart

3
Jag kör en av dem :) Har letat efter en snål/billig pendlarbil som ska hålla måttet utrymmesmässigt i flera år. Har kört min i30 "blue" en vecka nu och är kanonnöjd än så länge. Jag gillar motor och v-låda allra bäst samt att kupeutrymmena är riktigt bra. Skönt med en snål 1.6 liters diesel som varvar 2000 rpm i 100 km/h utan att kännas det minsta trött. Det är en väldigt vettig bil helt enkelt anser jag och prisvärd. Dock tycker jag att Kia Ceeden är betydligt vanligare. Antagligen för att den är lite billigare kanske samt blivit marknadsförd mera. Men jag gillar ändå Hyundaien betydligt bättre. Bla 5 cm längre axelavstånd. Kanske av akademiskt intresse men den blir mindre stötig samt att jag överlag upplever kvaliteten lite bättre på Hyundaien. Sen så kan jag ju avlöja att det inte var några problem alls att pruta ned I30 till Ceeds nivå. Så jag kan inte förstå varför ngn köper en Kia Ceed.. Kanske de stirrar sig blinda på 7 års nybilsgaranti, som dock inte är så bra som man kan tro.

Är djäkligt nöjd eftersom min omfattas av 5 års nybilsgaranti då den är reggad efter 1 mars 2010. Ngt Hyundai infört retroaktivt i samband med ix35an även på i30. Utan milbegränsing också. Räknar med att köra ca 2500-3000 mil med min per år så den garantin sitter fiiinfiiint.
Hyundai I30 1,6D blue 2010

4
Jag är inne på min andra.

Den första var en fullsmetad i30CW 2.0CRDi sport med en massa extrautrustning.

Enligt mig en väldigt praktisk bil i perfekt storlek för mig, 1500kg på kroken på B-kort, lastar bra och har bra kupéutrymme.

Bra kvalitet till ett rimligt pris.

Nu har jag sålt den och istället plockat ut en snåldiesel (1.6CRDi 115Hk blue).

Tycker den är snyggare är ceed, framförallt invändigt där ceeden är riktigt tråkig.
Ceed gick inte att få med 2.0CRDi i kombiutförande heller.

5
Mitzu skrev:Bra kvalitet till ett rimligt pris.

Tycker den är snyggare är ceed, framförallt invändigt där ceeden är riktigt tråkig.
Mitt i prick. Bra kvalitet till ett rimligt pris. Helt annan känsla än att köra motsvarande Peugeot tex i samma prisklass. Chassit känns mkt bättre på I30. Själv funderade jag på en V50 edrive eller en Ford Mondeo 2.0 diesel (140hk) men med tanke på prisskillnaden och V50is inte helt problemfria rykte så tyckte jag att Hyundaien kändes bättre. Forden var väl egentligen den som låg närmast Hyundaien men av ngn anledning gillade jag inte den bilen ("ingen Ford på vår gård"). I30 känns väl ihopsatt och beter sig bra på vägen. Dessutom minst lika bra kupeutrymmen som en V50 och minst lika pigg. Lite stötig och aningens bullrig kanske i jämförelse med V50. Framförallt är det vägljud som den släpper igenom en del särskilt med dubbdäck. Men med lite volym på stereon så är det inga probs. Standardstereon ger ju faktiskt ifrån sig helt ok ljud.
Hyundai I30 1,6D blue 2010

6
Kvalitet och pris naturligtvis! Men särskilt populär är den väl inte?
Tycker min 2010 är betydligt bullrigare än min 08:a, och det är motorljudet jag stör mig på. Vibrerar och bullrar betydligt mer, vägljudet är ok, tycker jag!
Min 08:a var manuell och combicupe den kändes nästan som en bensinare.
10:a är automat och helkombi.
Båda 1,6 crdi 115hk.
Ångrar mig nästan!
Citroen C4 Picasso Exlusive 2014
Hyundai i30 CW 1,6 CRDi Aut Kombi Crystal White -10 0,71 l/mil :)
KABE Onyx GL KS B8 - 04 :(

7
Tycker att Hyundai blir allt vanligare på vägarna.. Ska bli spännande att se om den omfattande reklam som Hyundai just nu gör kommer göra utslag (tänker framförallt på Fotbollsvm)
Hyundai I30 1,6D blue 2010

8
har set kanska många som kör hyundai, har sträcka till och från jobben (skövde och floby).

I30 är inte den tystaste bilen direkt invändig, men samtidig så vet man att man är ute och åker i en bil, blir det för tyst så kan det nog vara faligt på vägen, :o :o (har 18 tun 225/45 med billigar däck)

som Ingoo säger , vrider man upp volymen på stereon så blir det bra. :D 8) :2lol:

Så mycke man får för en bil för så lite pengar så är jah helt nöjd med bilen. Köpte en nytt röd i30 1,6 bensin för 152000 för 2månader sen och har redan kört 1000 mil, inte så faligt. 8)

Det som jag inte är helt nöjd med bilen är att det är så jävla äkligt att köra om en annan bil i över 90km/h, den känns så ostabil med det mjuka fjäder. växla ner för omkörning och gasa på och kör om så känns det att man ska gunga av vägen. :? :(

Ska sänka bilen direkt när jag får lite pengar över :D 8) 8)
Det Finns Inte En Enda Ny Röd I30 Bensin 2010 I Hela Sverige :(

Fick Nöja Mig Med En Röd I30 Bensin 2009, Utangen I Mars 2010 Och Det Var Den Sista Röda Som Är Ny.

Min Första Nya Bil :D:D

10
Hyundai I30 är också lättare att byta halvljuslampa på än Kia Ceed, iaf första versionen på I30.

Iofs är I30 ganska smidigt men dock måste 3st M6 skruvar av för att kunna ta av hela strålkastaren. Omöjligt att byta halvljuslampa på dom annars.
På Ceeden va det värre att knixa ut strålkastaren från sin plats.

Nån annan som märkt att I30 äter H7 lampor? :P

Fick höra en kommentar/fråga som en kund som tyckte det var jättekonsigt att bilen behövde byta båda halvljuslamporna fram, bilen var ju bara 1 år gammal. MEN dom hade ju även kört 4000 mil med bilen :doubt:

Lampor

11
I alla fall inte än.
Har knappt kört 200 mil o dem håller än :wink:

Få se när dem sträjkar.....

Visst, det är mycket lättare att byta lampor på den... Men inte lika lätt med dimljus fram.

Måste hissa upp bilen som är så låg fram till... :( . Sedan in med handen genom ett litet hål under från där det täck med skydds plast såm går enada runt hjulhust...

Jag får se om jag lyckas byta dimmljusen mot dioder utan att behöva ta bort hela splast biten.... :?
Svart i30 1,6 CW CRDI blue 128 hk 2011

12
Tiffster skrev: Nån annan som märkt att I30 äter H7 lampor? :P

Fick höra en kommentar/fråga som en kund som tyckte det var jättekonsigt att bilen behövde byta båda halvljuslamporna fram, bilen var ju bara 1 år gammal. MEN dom hade ju även kört 4000 mil med bilen :doubt:
Vår i30 -08 gick ca 2500-3000 mil/år och jag fick byta halvljusen var 8e månad. Ingen skillnad på billigaste biltema eller dyra Philips. Frågade på servicestället och de sa att H7 brinner hårdare än gamla H4 och att det nog var normalt. I förra bilen (Ford Focus H4) bytte jag nog en gång på 8 år/13000mil.
Hyundai i30 kombi 2011