Annons

Skit på vänster sidoruta

1
Hej ni glada CM ägare. Har någon upplevt samma problem som jag, att i slaskföre så blir vänster sidoruta otroligt skitig och jag upplever att det kommer via huven? Höger ruta är det inga problem med.

Vore kul om någon annan upplevde samma sak så jag inte framstår som värsta gnällollen. :?:
Annons

2
Jajamän, det stämmer precis med mina erfarenheter. Jag tror mer på att det är torkarna som svabbar över vindrutekanten och in på sidorutan. Det är liknande problem med min SM.
Mitsubishi Outlander PHEV -14
Toyota Auris 1.8 HSD -13
Santa Fe (SM) -03 2.4 GLS Vision

3
Det är allmänt samma problem på i stortsätt alla bilar.

Några få modeller beroende på hur pass hög kantlisten till vindrutan är slipper detta, annars var det samma sak för mig med mina gamla bilar: mer eller mindre.

Lite bättre är det på min nuvarande i30.

Märkte oxå att om sidorutan lutar mer uppått: smalare tak o bredare dörra.... tenderar det att bli detta fenomen.

Det skvättar mer på äldre bilar med vindrute spolare med rikliga vatten strålar: då sprutar det mycket vid varje spolning. och om strålen sprutar mycket högt på rutan.

Nyare bilar börjar få sparsammare spolare med bredare stråle och mindre vatten.

Hoppas det hjälper och löser gåtan med skitig vänster sidoruta
Svart i30 1,6 CW CRDI blue 128 hk 2011