Bensin mätare
1Får ni andra eran mätare att gå upp i max nångång? Har fått det en enda gång å då va det fan så mycket bensin i så det rann ut o över
Tack för denbakmiki skrev:Det fenoment har jag faktiskt inte lagt märke till- jag har för mig att nålen går till max varje gång jag tankar fullt! Vad gäller mängden så tror jag att Tucsonen (V6) har ca 9liter i reserven när färddatorn visar - - - dvs. nästan tom tank.
Finns inget att klaga på, det står till och med i manualen att det är en indikation inte en noggrann mätare.Andreas skrev:Har samma problem med min Tucson 2.0 -06
När reserven precis gått på händer det att jag tankat i 55 liter. Min bil har gått 950 mil ska anmärka detta på servicen vid 1500 får vi se om det blir någon åtgärd. Tycker också mätaren till bensinen är oerhört trög i början medans på sista delen av mätaren går det jäkligt fort för den att falla.
Återgå till "Tucson (JM), 2005-2009"