Som sagt, smaken är ju som baken. Personligen är jag mera förtjust i den "gamla" modellen (har ju en själv), som jag tycker är rätt uppkäftig och charmig med sin mera bulliga front. "Nya" modellen (jag har ju sett den i verkligheten) sticker inte ut alls på samma sätt och jag tycker det finns likheter med SUVar av andra fabrikat, vilket definitivt inte den "gamla" har.
Jag misstänker därför att det kommer å bli en grupp som är FÖR och en EMOT. I den sistnämnda gruppen ingår nog VI som tycker att Santan med sitt nya utseende inte är en "riktig" Santa.
Sen är det ju så, vilket egentligen är det viktigaste, att när man väl fått känna och klämma ordentligt in real vad gäller köregenskaper, tekniska lösningar, utrustning etc. så kanske det samlade omdömet gör att man utan problem accepterar både det högre priset och den "nya looken".
