Annons

Vad är felet och är det värt att behålla min bil?

1
Hej!

Har en Hyundai 2001 som jag tog över från mina föräldrar när jag flyttade hemifrån 2008, bilen har ju några år på nacken och har fungerat väl dessa 6 år jag ägt den.
Jag fick den med ett par fel, växellådan skrapar när man växlar till trean och ABSen hugger en del (ABS-kransen har jag läst på).

På senare tid har dock något mycket märkligt hänt, ratten har börjat dra mer och mer åt höger till den punkten att man får köra med ratten i 90 grader för att köra rakt (därför kör jag inte längre bilen av säkerhetsskäl). Som om inte detta vore nog slog någon in bakrutan och försökte stjäla bilstereon, utan lycka vilket gör mig ännu mer omotiverad till att fixa den här gamla bilen.
Bild
Min fråga till er är, vad tror ni är fel på bakhjulet, jag har ingen aning hur jag ska få den till ett servicecenter eftersom jag inte vågar framföra den på vägarna (framförallt inte i Stockholm) och är det ens värt att lägga pengar på den här bilen. Vänster bakhjul står helt skevt. Felen är ju många:
  • Smårost
    ABS krans trasig
    Växellåda skrapar
    Något är fel på styrningen/hjulen.
Eftersom detta är min första bil vet jag inte riktigt vad jag ska göra, ska jag bara skrota bilen och move on eller är det värt att lägga pengar på den?
Annons