Nu hör det till saken att jag har två bilar, en ny husvagn (kommer nästa vecka) och hemförsäkring och jag ville ha ett pris för hela klabbet.
När det gäller min Santa Fe som är en 04 redovisas följande för halvförsäkring (har 3 års vagnskadegaranti) och årskostnad. Jag kör 1500 mil/år och har bilen i garage med digital nyckel samt stålbur med sjutillhållarlås. Bor i Åkersberga norr om Stockholm.
Salus Ansvar 3328 kr *
Folksam 3074 kr
Aktsam 2981 kr
If 3144 kr
Trygg Hansa 3722 kr
Länsförsäkringar ingen respons
När det gäller hela försäkringspaket med 2 bilar, husvagn och hem var Aktsam drygt 2000 kr billigare per år än Salus Ansvar och Folksam, samt ca 1000 kr billigare än If och Trygg Hansa. Länsförsäkringar har inte orkat svara på min förfrågan och blir därmed inte heller aktuell för ytterligare kontakter. Om det är någon som har sin Santa Fe försäkrad hos Länsförsäkringar, kanske du kan göra bilden komplett. Vad blir mitt val
Ps. Jag har annullerat Hyundai försäkringen hos Folksam.


