Annons

Ännu hårdare tolkning

1
:shock: :shock: TidningsNotis > 2006-01-05
Polisen kommer att skärpa reglerna mot fortkörning. Ett centralt trafiksäkerhetsdokument är under utarbetande. I fortsättningen betyder fem (5) kilometer för hög hastighet alltid böter!

Allt för trafiksäkerheten får man förmoda.... hmm???
Kan ju iaf. vara bra att ha i åtanke, även för "gubbar i keps". :lol:
S-F 2008 crdi exklusive automat, fabr monterad taklucka superior red
Annons

2
Jag såg också en blänkare om det. Men vad är gränsen idag när böter börjar tas ut? 10-12-15 km/h över?
Mitsubishi Outlander PHEV -14
Toyota Auris 1.8 HSD -13
Santa Fe (SM) -03 2.4 GLS Vision

3
Brukar ligga runt 10 km, oskriven praxis såklart. Detta för att i möjligaste mån eliminera och undvika diskussioner på plats. M.a.o. en felmarginal till hjälp för den enskilda polismannen på fältet och ibland för den ertappade bilisten.

Att man nu föreslår 5 km visar bara hur väl insatt beslutsfattaren är :roll: hur det går till på fältet. God personalpolitik inom Staten har ju aldrig varit prioriterande. Tacka sjutton för det, de resulterar ju inte i mer pengar till Staten att behöva bry sig om eller underlätta för personalen. Det ger ju heller inga snygga stolpar i fortkörningsstatistiken,
men nu skall det alltså bli "andra bullar" av vid laserkontrollerna.
S-F 2008 crdi exklusive automat, fabr monterad taklucka superior red

4
Tror nog mest bara att det är ett slag i luften:

Av de instrument som Polisen har till sitt förfogande är det just lasern som har det lägsta säkerhetsavdraget: endast 3 km/h linjärt oavsett uppmätt hastighet.
RPSFS2003_6.pdf

Inte mycket att vinka på, alltså - Polisman har alltså redan tidigare kunnat rapportera på det som står i fönstret på laserinstrumentet - men till vilken nytta?

Stå vid vägkanten och traggla med någon som inte vill erkänna att han kört 5 km/h (eg. 8 km/h) för fort, medans man missar 10 "spjut" under tiden...?

Sunt förnuft är trots allt ganska vanligt hos enskilda Polismän - det är högre upp som konstigheterna uppträder; "Fisken ruttnar från huvudet..."



Kolla förresten gärna in www.trafikjuristen.se där jag plockade ovanstående länk.

"Trafkjuristen" är Polisen som ledsnade på bristen på rättsäkerhet, godtycket och myglet inom trafikövervakningen - och "sadlade om"

OBS! Inte bytte sida - han försvarar den rättsäkerhet Poliserna borde värna om.

Här finns massor att lära - både före och efter en rapport!

§ 1 Skriv aldrig på på platsen!!!
Spelar ingen roll hur hårt du blir pressad och hotad på plats - det är din rättighet att bestrida på plats för att kunna värdera giltigheten i mätningen i lugn och ro hemma - du får massor av chanser längre fram att godkänna föreläggandet utan att gå upp i rätten, om det är det man vill!


Mycket nöje!




Swedefe