Tror nog mest bara att det är ett slag i luften:
Av de instrument som Polisen har till sitt förfogande är det just lasern som har det lägsta säkerhetsavdraget: endast 3 km/h linjärt oavsett uppmätt hastighet.
RPSFS2003_6.pdf
Inte mycket att vinka på, alltså - Polisman har alltså redan tidigare kunnat rapportera på det som står i fönstret på laserinstrumentet - men till vilken nytta?
Stå vid vägkanten och traggla med någon som inte vill erkänna att han kört 5 km/h (eg. 8 km/h) för fort, medans man missar 10 "spjut" under tiden...?
Sunt förnuft är trots allt ganska vanligt hos enskilda Polismän - det är högre upp som konstigheterna uppträder; "Fisken ruttnar från huvudet..."
Kolla förresten gärna in
www.trafikjuristen.se där jag plockade ovanstående länk.
"Trafkjuristen" är Polisen som ledsnade på bristen på rättsäkerhet, godtycket och myglet inom trafikövervakningen - och "sadlade om"
OBS! Inte bytte sida - han försvarar den rättsäkerhet Poliserna borde värna om.
Här finns massor att lära - både före och efter en rapport!
§ 1 Skriv aldrig på på platsen!!!
Spelar ingen roll hur hårt du blir pressad och hotad på plats - det är din rättighet att bestrida på plats för att kunna värdera giltigheten i mätningen i lugn och ro hemma - du får massor av chanser längre fram att godkänna föreläggandet utan att gå upp i rätten, om det är det man vill!
Mycket nöje!
Swedefe